koncert leírás
Kollár-Klemencz László regénye Anyám tenyere címmel, 2024. októberében jelent meg. Az új könyv új inspirációkat hozott, és új dalok színesítik a Kamarazenekar repertoárját.
ÉrdeklődömRövidített
A folyó a Kollár-Klemencz Kamarazenekar sorrendben ötödik albuma, tudatos folytatása annak a minden természetben mélyre hatoló munkának, amit a dalszerző Kollár-Klemencz László az irodalomban is és a zenében is következetesen visz, és vezeti vissza a közönségét abba a lenyűgöző világba, ahonnan minden folyó ered.
ÉrdeklődömKözépkori balladák
Kollár-Klemencz László és Csernovszky Márk dalestje
Közreműködnek még: Mákó Kató ütőhangszereken, Gyulai Csaba gadulkán
Régi balladák a középkorból sokszor adtak hangot a nők társadalomban betöltött, mennybe emelt, avagy porba tiport helyzetéről. A gyűjtések által ma ismert régi balladák érzékletesen ábrázolják a párkapcsolatok megpróbáltatásait, s hírt adnak az utókornak a nők óvott, vagy terhelt szerepeiről.
A nők középkori sorsa elevenedik meg a A mennybe vitt leány – című dalesten, ahol egy csokor középkori magyar népballada hangzik el.
Mivel egy-egy ballada az évszázadok során több, egymástól eltérő zenei környezetet kapott, a dalest zenei szerzői Kollár-Klemencz László és Csernovszky Márk mai zenei felfogásban, de használva az archaikus zenei mintákat új dallamokkal, új zenei környezettel ruházták fel a Balladákat.
Az est létrejöttének szakmai tanácsadója Sebő Ferenc.
A mennybe vitt leány 2024 őszén a csíkszeredai Gutenberg Kiadó
gondozásában Kürti Andrea illusztrációival könyv formájában jelenik
meg, a hozzá tartozó zenei anyag kíséretében.
Előadók:
Kollár-Klemencz László (ének, gitár)
Mákó Kató (ének, ütőhangszerek)
Csernovszky Márk (zongora, kelta hárfa, vokál)
Gyulai Csaba (gadulka, ütőhangszerek)
Kollár-Klemencz László zenés irodalmi estje
Az Anyám tenyere az ember és állat között Isten teremtette eredendő kapcsolat elvesztéséről és újrakereséséről, az emberben élő állatról és ahhoz való viszonyunkról mesél egy középkori történeten keresztül. A történet egy remete útját járja be a középkori Magyarországon a Pilisben, az útja Isten felé tart az őt körülvevő természettel, állatokkal és a benne élő természettel egységben. A regény európai kultúránk identitásának is története.
ÉrdeklődömKollár-Klemencz László, Farkas Róbert és Dargay Marcell lírai dalestje
Kollár-Klemencz László két nagyszerű zenésszel együtt készítette el a Zabolátlan lovaim című produkcióját. Farkas Róbert hegedűművész, a Budapest Bár vezetője, valamint Dargay Marcell, a Katona József Színház és más színházak állandó zeneszerzője különleges, művészi és sok-sok ötlettel teli kíséretet adnak Kollár-Klemencz rendkívül szuggesztív és érzelmes előadásmódjához.
A Zabolátlan lovaim című produkcióban különleges hangulatvilágú köntösbe öltöztetnek emblematikus magyar és külföldi dalokat, köztük Kollár saját dalait is. Gyönyörű, érzelmekkel túlfűtött, melankóliával telített, ismert és kevésbé ismert, nemzetközi és hazai dalokat válogattak egy csokorba: “Vannak klasszikus francia sanzonok, a hetvenes-nyolcvanas-kilencvenes évek nagy klasszikusai, valamint a kortárs popkultúrából ehhez a hangulathoz illő dalok. A teljesség igénye nélkül a következő előadók dalaiból válogattuk össze a repertoárt: Jacques Brel, Yves Montand, Dalida, Viszockij, Johnny Cash, Benjamin Clementine, Cseh Tamás, Paolo Conte, Marlene Dietrich.”
A műsor különlegessége, hogy szinte minden dalnak új magyar fordítást adtak, amelyeket Grecsó Krisztián, Máthé Zsolt és Kollár-Klemencz László írtak kifejezetten erre a válogatásra, így nagyon izgalmas és egyedülálló anyag jött létre. Grecsó Krisztián így nyilatkozott az új dalokról: “Meg kell a szívnek szakadni, ha az ember Kollár-Klemenczet hallgat. Csak merengeni lehet mellette, esetleg döbbenten, kitárt karral állni: „ki gondolta volna, hogy ilyen sok kráter, régi seb van ott, az örökké meggyógyuló lélekben?!” Laci nem szépeleg, mert elég bátor, hogy szeresse a világot és magát. Tud elmélyülni, és el is meri engedni a gyeplőt. Gyönyörű sanzonok, régi nagy balladák, legendás dalok metamorfózisa ez a lemez, mind lenyűgöző Kollár-Klemenczi köpenyben vált varázslatos kortárs zenévé.”
A másorban Farkas Róbert több hangszert is megszólaltat, így hegedűn, brácsán, harmonikán, buzukin és gitáron is játszik a dalokban, Dargay Marcell pedig zongorázik.
A műsort 2019. december 8-án mutatták be a Katona József Színházban, azóta több koncertet adtak fesztiválokon és koncerttermekben. 2022. november 23-án a MÜPA Bartók Béla Hangversenytermében adták elő a műsort a Honvéd Férfikarral kiegészülve.
A zenészekről:
Kollár-Klemencz László 1966-ben született, családjával Szentendrén él. A nemrég megszűnt Kistehén zenekar frontembere, dalszerzője, szövegírója volt. Fő zenekara a Kollár - Klemencz Kamarazenekar és tagja a Budapest Bárnak is. Rövidfilmek forgatókönyvírója, rendezője, író, két novelláskötete valamint Öreg Banda című regénye a Magvető Kiadónál jelent meg. A Budapesti Műszaki Egyetem Építőmérnöki Karán szerezte első tájrendező diplomáját, majd az Állatorvostudományi Egyetemen a Hippológus, lovastanár diplomáját. Lovasedző.
Farkas Róbert a Zeneakadémián végzett. Karrierjét a 100 tagú Cigányzenekarban kezdte, akikkel már nagyon fiatalon beutazta a világot. Az utazások során szerzett nyitottsága később arra késztette, hogy a klasszikus zenei irányzatoktól távol eső világokat is kipróbáljon: játszott balkáni zenét, autentikus cigányzenét és rockzenét is. A hegedű és gitár mellett még harmonikán, brácsán és zongorán is játszik. A Budapest Bár alapítója és vezetője.
Dargay Marcell a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerzés szakán végzett 2004-ben. 2003-2005 között a Magyar Állami Operaház korrepetitoraként dolgozott, 2004 óta pedig a budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola zeneelmélet-tanára. Művei Magyarországon kívül elhangzottak már az Amerikai Egyesült Államokban, Franciaországban, Németországban és Csehországban. Több műve neves fesztiválok felkérésére készült. Színházi kísérőzenét is komponált többek között a Katona József Színház és a Radnóti Miklós Színház számára. Kortárs művek előadójaként gyakran szerepel mint zongorista, több rádió-, illetve tv-felvétele készült kamarazenészként és szólistaként egyaránt.
Management:
Horváth Timea
timeahorvath2@gmail.com
+36 20 311 2713
Kapcsos Bence
koncert@budapestbar.hu
+36 30 618 8670
(Kollár-Klemencz László és Háy János közös barangolása)
Egy magazin kérése volt, hogy nézzünk valahogy másképp a világra, mondjuk úgy, mint egy kutya (János) vagy egy ló (Laci). És ez a Laci és János egymás mellett maradt, hogy gondolkodjon sorsokról, otthonról, szerelmekről, teremtésről és pusztításról, életről és halálról. A Kutyagoló közös gondolkodás, a Kutyagoló az érzelmek közössége. A Kutyagoló zene és felolvasás, dalok, versek és novellák, sokszor a legfrissebb szövegek bemutatója.
Érdeklődöm
Kollár-Klemencz László 2022-ben elhatározta, hogy a szépirodalom és a dal találkozását, a dalköltészetet segíti, hogy népszerű legyen, színvonala emelkedjen, rangjához méltó helyre kerüljön a műfaj és minden szinten a magasművészet részévé váljon. Kezdeményezésére elindul 2024 őszén az ELTE Bölcsészettudományi karán a Dalköltő szak, indulnak országszerte Dalköltő klubestek, a Magvető kiadó gondozásában Dalköltő antológia, és elindul egy DALKÖLTŐ koncertsorozat, ahol a kortárs dalköltészet legjelesebb képviselőit hallhatja a nagyközönség.
Bemutatkozó est a Várkert Bazárban volt, ahol fellépett Víg Mihály, Másik János, Grecsó Krisztián, Balla Gergely, Barkóczi Noémi és Kollár-Klemencz László, a kamarazenekara kíséretében.